Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 2, 2018 in Opał |

Brykiety węglowe. Rodzaje brykietów

Brykiety węglowe. Rodzaje brykietów

Zbliża się najzimniejszy okres w roku, powoli możemy zapomnieć o pięknych słonecznych dniach, pełnych ciepła. O zapewnienie odpowiedniej temperatury w naszych domach musimy teraz zadbać sami. Warto już wcześniej pomyśleć o zakupie odpowiedniego produktu. Coraz popularniejsze stają się ostatnio brykiety. Co to tak naprawdę jest?

Brykiety węglowe. Brykiet – skondensowany, uniwersalny opał?

Brykiety produkuje się z sypkiego materiału, prasowanego pod wysokim ciśnieniem, oraz opcjonalnie odpowiedniego lepiszcza. Mają kształt niewielkiego bloku. Służą jako materiał opałowy, więc w ich skład wchodzą surowce palne. Najczęściej stosowane są: brykiety węglowe (np. z węgla brunatnego), brykiety z węgla drzewnego, brykiety ze słomy, brykiety z biomasy (produktów i odpadów rolnych). Ze względu na coraz większą rolę ekologii, niezmiernie popularne stają się ostatnio produkty wykorzystujące surowce naturalne, które stanowią odpady produkcji rolnej. Ciekawym przykładem są tu pellety – rodzaj biopaliwa, produkowany ze sprasowanych trocin, które poddaje się granulowaniu. Mistrzami myślenia o naturze są Japończycy, którzy już w latach 60. XX wieku wprowadzili brykiety z trocin pod nazwą Ogalite, których proces produkcji jest doskonalony do dziś.

Wybór jest olbrzymi. W zależności od naszych potrzeb i wymagań możemy wybierać z olbrzymiej palety produktów. Ważny jest efekt końcowy – ciepło w naszych domach.