Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 9, 2021 in Architektura wnętrz |

Energia słoneczna: Wykorzystanie promieniowania słonecznego do zasilania systemów ogrzewania.

Energia słoneczna: Wykorzystanie promieniowania słonecznego do zasilania systemów ogrzewania.

Energia słoneczna: Wykorzystanie promieniowania słonecznego do zasilania systemów ogrzewania.

Promieniowanie słoneczne to bez wątpienia jedno z najbardziej obfitych źródeł energii na świecie. Wpływa ono na procesy klimatyczne, fotosyntezę roślin, a także może być wykorzystane do zasilania różnych systemów – również ogrzewania. Jak wykorzystać energię słoneczną do zasilania systemów ogrzewania i jakie są zalety takiego rozwiązania? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

1. Panele słoneczne – jak to działa?

Panele słoneczne służą do konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W ten sposób można zasilać różne urządzenia domowe, a także ogrzewać wodę w basenach lub instalacjach ciepłej wody użytkowej. Chociaż energia elektryczna nie jest bezpośrednio wykorzystywana do ogrzewania, można ją wykorzystać do zasilenia pompy ciepła, która z kolei wytwarza ciepło. Instalacja paneli słonecznych wymaga inwestycji, ale na dłuższą metę pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

2. Prywatne instalacje solarno-energetyczne

Jeśli chcemy mocniej zaangażować się w wykorzystanie energii słonecznej, warto rozważyć zainstalowanie prywatnej instalacji solarno-energetycznej do zasilania systemów ogrzewania. W skład takiej instalacji wchodzą między innymi kolektory słoneczne, pomiary oraz centrale sterujące. Takie rozwiązanie pozwala na niezależność energetyczną, a także minimalizuje koszty eksploatacji.

3. Systemy solarno-akumulacyjne

Systemy solarno-akumulacyjne to najbardziej zaawansowane rozwiązania do zasilania systemów ogrzewania. W przypadku takiego systemu panele słoneczne są połączone z kominkiem lub kotłem centralnym, przez co zasilają instalację c.o. oraz c.w.u. Kolektory słoneczne i zbiorniki akumulacyjne muszą być odpowiedniej wielkości, aby zapewnić dostępną energię również w dni pochmurne i w okresie zimowym.

4. Oszczędność na kosztach

Korzystanie z energii słonecznej do ogrzewania pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy związanych z opłatami za prąd i gaz. Choć koszt instalacji systemów solarnych jest stosunkowo wysoki, koszty ich eksploatacji są znacznie niższe i znacznie szybciej zwracają się w postaci oszczędności na rachunkach za energię.

5. Ekologia i dbałość o środowisko

Wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania ma pozytywny wpływ na środowisko. Na początek, energia słoneczna jest czysta i nie pozostawia żadnych odpadów. Dlatego wykorzystanie jej w odnawialnych źródłach zapobiega emisji spalin, a także zanieczyszczeniom powietrza i wody. Co więcej, zastosowanie energii słonecznej stanowi przykład dbałości o środowisko naturalne.