Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 8, 2020 in Inne dziedziny |

Tulipany – wymagania, uprawa i sadzenie

Tulipany – wymagania, uprawa i sadzenie

Tulipany to jedne z najbardziej popularnych kwiatów cebulowych, które powszechnie uprawiane są w całej Europie. Choć światową stolicą tulipanów jest bez wątpienia Holandia, także w Polsce kwiaty te można spotkać w wielu przydomowych ogrodach.

Odmiany tulipanów

Na całym świecie uprawia się setki odmian tulipanów, które różnią się między sobą barwą, wysokością i wyglądem kwiatów. W Polsce najczęściej uprawia się tulipany wczesne (pojedyncze lub pełne). Charakteryzują się one dosyć dużymi kielichami zamkniętych kwiatów, które z czasem, podczas kwitnięcia, delikatnie się otwierają. Tulipany wczesne kwitną już w kwietniu i często znaleźć je można w sklepach, na straganach i w kwiaciarniach w formie kwiatów ciętych. Wśród odmian tulipanów warto wyróżnić dużą grupę tzw. mieszańców Darwina, których cechą charakterystyczną jest wysokość (od 50 do nawet 70cm) oraz wyjątkowo duże, stożkowate kwiaty. Ciekawymi odmianami są tulipany liliokształte, które posiadają duże, kielichowate kwiaty z płatkami o ostro zakończonych krańcach. Najrzadziej spotkać można tulipany fryzowate z postrzępionymi brzegami płatków kwiatów.

Uprawa i wymagania tulipanów

Jeśli zastanawiamy się gdzie sadzić rośliny cebulowe, w przypadku tulipanów będą to stanowiska o całkowitym lub dużym nasłonecznieniu i dosyć dobrym osłonięciu od wiatru. Kwiaty preferują glebę żyzną, przepuszczalną i zasobną w składniki mineralne, najlepiej o lekko zasadowym lub neutralnym odczynie. Do uprawy tulipanów nie nadają się podłoża kwaśne i bardzo wilgotne. W trakcie cieplejszych miesięcy należy regularnie podlewać rośliny, jednak wymagane jest unikanie zbyt obfitego podlewania – tulipany nie tolerują zastojów wody, a zbyt duża wilgoć może powodować gnicie korzeni i łodyg. Choć tulipany mają dosyć duże wymagania w stosunku do jakości gleby, ich uprawa nie jest trudna. Rośliny te nie wymagają przeprowadzania większych zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy zadbać o nasłonecznienie i regularne nawadnianie, by cieszyć się pięknymi, dużymi kwiatami.