Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 12, 2021 in Architektura wnętrz |

Korzyści ekonomiczne i ekologiczne z termomodernizacji budynków.

Korzyści ekonomiczne i ekologiczne z termomodernizacji budynków.

Termomodernizacja budynków – inwestycja z myślą o przyszłości

W dzisiejszych czasach nie tylko mówimy o ochronie środowiska ale zaczynamy ją konsekwentnie realizować. Teraz inwestycje, które nie tylko miałyby służyć wygodzie ale także przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 są na każdym kroku. Jedną z takich inwestycji jest termomodernizacja budynków. Czym ona jest i jakie niesie ze sobą korzyści? Oto krótki przegląd wiedzy na ten temat.

1. Co to jest termomodernizacja?

Pod tym pojęciem kryje się szereg działań mających na celu zmniejszenie ubytków ciepła z budynku. Projekt ten ma przywrócić balans cieplny wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Wymiana okien, izolacja ścian, czy dodanie nowego dachu to tylko niektóre z działań, które muszą zostać wykonane, aby osiągnąć lepszą energooszczędność budynku.

2. Ekologiczne korzyści termomodernizacji

Termomodernizacja, wykonana w sposób profesjonalny i zgodny z normami powinna przyczynić się do mniejszego zużycia paliw kopalnych w celu ogrzewania pomieszczeń, co z kolei znacznie zmniejszy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. A to już składa się na ochronę naszego środowiska i walkę ze zmianami klimatycznymi.

3. Ekonomiczne korzyści termomodernizacji

Wydatki związane z termomodernizacją są kosztowne, ale na dłuższą metę te inwestycje opłacają się. W połączeniu z efektywnym systemem podgrzewania pomieszczeń i instalacją oświetlenia LED, można osiągnąć realne oszczędności nawet do 50% na kosztach ogrzewania budynku – co staje się z czasem znaczącym osiągnięciem.

4. Więcej komfortu i estetyki

Wraz z termomodernizacją budynku, niewątpliwie zmieni się estetyka obiektu. Nowe okna, fachowo zaizolowane ściany i dach – to elementy dodające uroku budynkowi. Co więcej, poprawia się także sam komfort spędzania czasu w takim budynku. Wzmocnienie izolacji termicznej powoduje bowiem, że pomieszczenia pozostają ciepłe, nawet podczas mroźnych dni zimy i znacznie ogranicza straty ciepła.

5. Termomodernizacja jako inwestycja

Nawet jeśli inwestycja w termomodernizację budynku to wydatek z góry wysoki, warto traktować te działania jako inwestycję w przyszłość. Oszczędności finansowe pochodzące z termomodernizacji z pewnością odczujemy szybciej niż mogłoby nam się to wydawać, ponieważ rachunki za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym znacznie się zmniejszą. A co ważne, budynek po termomodernizacji jest w stanie utrzymać swoją wartość przez znacznie dłuższy czas.

Podsumowując, termomodernizacja budynków to inwestycja, która odpowiada na potrzeby dzisiejszych czasów. W coraz większej mierze zaczynamy mówić o ochronie środowiska, a termomodernizacja budynku to jeden ze sposobów, na osiągnięcie tych celów. Zyskujemy dzięki niej także większy komfort oraz przede wszystkim realne oszczędności, co na dłuższą metę przekłada się na korzyści ekonomiczne i ekologiczne.