Czym jest melasa buraczana?
Melasa z buraka jest syropowym produktem ubocznym procesu produkcyjnego ekstrakcji cukru z buraków cukrowych. Pozostały płyn stanowi doskonałe źródło energii dla zwierząt w gospodarstwach domowych. Melasa buraczana stanowi również cenne źródło paszy dla przemysłu bydła oraz cukrowy substrat dla przemysłu drożdżowego i fermentacyjnego. Melasa jest sprzedawana luzem, najczęściej dostarczana w ogrzewanych cysternach. Co jeszcze musisz o niej wiedzieć?
Skąd pochodzi melasa? Melasa to gęsty, ciemnobrązowy syrop, który można kupić w sklepie spożywczym, występuje naturalnie w roślinach buraka cukrowego i trzciny cukrowej i jest współproduktem rafinacji cukru. Podczas procesu rafinacji jest oddzielany od kryształków cukru poprzez wirowanie cukru w wirówce.
Melasa – zastosowania
Melasa Buraczana jest doskonałym źródłem energii oraz dobrym źródłem białka i niezbędnych minerałów zarówno dla bydła mlecznego jak i mięsnego. W dietach może być dodawana do suchych dawek pokarmowych lub mieszany z innymi składnikami w celu uzyskania zbilansowanej paszy. Melasa jest również popularna jako dodatek do lizawek solnych i suplementów mineralnych, pomagając zarówno jako słodzik, jak i składnik wiążący.
Melasa jest także kluczowym składnikiem w produkcji drożdży. To produkt, który dodawany jest do innych podłoży, podgrzewany i przetwarzany na drożdże suche i płynne, przeznaczone do sprzedaży zarówno na poziomie hurtowym jak i detalicznym. Wreszcie w ostatnich latach melasa zyskała popularność jako świetna alternatywa lub dodatek do soli chlorkowej do odladzania dróg. Nie tylko kosztuje mniej niż sól kamienna, ale jest też mniej korozyjna i bardziej przyjazna dla środowiska.
Melasa z buraków cukrowych jest używana przede wszystkim jako składnik pasz dla zwierząt. Niecukrowa zawartość melasy z buraków cukrowych zawiera wiele soli i sprawia, że jest niesmaczna dla ludzi, co czyni ją doskonałym surowcem. Inne zastosowania to możliwość mieszania z solą w celu odladzania dróg, dodania do gleby w celu promowania aktywności mikrobiologicznej lub jako składnik zaprawy murarskiej oraz wykorzystywana przy produkcji etanolu.
Składowanie i korzyści melasy buraczanej
Melasa musi być przechowywana w dobrze izolowanym, ogrzewanym zbiorniku. W ramach ciekawostki warto zauważyć, że melasa może być również używana do kontroli zapylenia na drogach gruntowych i żwirowych. Jest mniej szkodliwa dla środowiska niż wiele chemikaliów, a dzięki swojej lepkiej naturze często wymaga mniejszej liczby aplikacji.
Wszechstronne zastosowanie jako dodatek do fermentacji, składnik pasz lub dodatek do kiszonki to najważniejsze zalety, które można wymienić, opisując melasę buraczaną. To wysokostrawny i smaczny produkt energetyczny. Idealny pod względem odżywczym – szczególnie w wysokowydajnych dawkach dla krów mlecznych. Pozyskiwana najczęściej w pobliżu miejsca produkcji, wyprodukowana z buraków cukrowych niemodyfikowanych genetycznie. Melasa jest dostępna przez cały rok i zawsze odznacza się stabilnym składem. Niewątpliwą zaletą jest także długi okres trwałości w odpowiednich warunkach przechowywania.
Najnowsze komentarze