Czym palić w kominku? - Brykiet kominkowy

Jak ogrzewać przy wykorzystaniu brykietów z węgla brunatnego?

Rozpalanie ognia

Brykiety REKORDNa czystym ruszcie należy umieścić odpowiednia podpałkę, odpowiednią ilość drewna i brykiet kominkowy. Regulator dopływu powietrza należy ustawić w pozycji dla rozpalania lub całkowicie otworzyć dopływ powietrza. Po całkowitym rozpaleniu się materiału opałowego należy zmniejszyć dopływ powietrza (niewystarczający dopływ powietrza powoduje wygasanie). Nigdy nie należy używać nieodpowiednich podpałek (np. benzyny)!

Ogrzewanie

Po rozpaleniu w palenisku powstaje żarzące się podłoże. Aby przejść do etapu ogrzewania należy strząsnąć należy strząsnąć popiół lub przegarnąć warstwę żaru. Na żar należy położyć kilka brykietów z węgla brunatnego i ustawić regulator dopływu powietrza w pozycji odpowiedniej dla rozpalania. Po rozpaleniu się brykietów należy ustawić regulator dopływu powietrza na odpowiednim poziomie oddawania ciepła.

Podtrzymanie żaru

Przed udaniem się na spoczynek nocny należy położyć jeszcze 2 - 4 brykiety z węgla brunatnego. Rano, po strząśnięciu popiołu lub przegarnięciu żaru, można położyć na żarze drewno i kilka brykietów.

Czy można łączyć brykiety z węgla brunatnego z drewnem opałowym?

Takie połączenie materiałów opałowych jest rozsądnym rozwiązaniem. Z reguły należy wykorzystywać drewno opałowe do szybkiego rozpalania. Gdy ogień się pali, należy podłożyć brykiet kominkowy w celu uzyskania ciepła i podtrzymania żaru. Należy pamiętać, że drewno opałowe musi być nieprzetworzone i odpowiednia suche - dzięki temu unika się niepotrzebnych emisji. W tym celu należy przechowywać drzewo przez dwa lata w suchym miejscu, osłoniętym przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Pozwala to na uzyskanie wilgotności końcowej niższej niż 20%

Przy opracowaniu strony korzystano z materiałów firmy Vattenfall